Etbise Nasıl Kayıt Olunur

ETBİS’e kayıt ücretsiz olarak yapılıyor ve herhangi bir evrak sunulmasına gerek kalmıyor. Sadece eticaret.gov.tr deki kayıt formunun elektronik ortamda doldurulması kayıt için yeterlidir. Adımlara başlamadan önce e-Devlet şifresi, KEP adresi ve MERSİS numaranızın hazır olması gerekiyor. 

İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan firmalar oldukça kolay olan ETBİS kaydını, “www.eticaret.gov.tr" adresi üzerinden tamamlayabilirler. “ETBİS GİRİŞ” butonuna bastıktan sonra yeni kayıt oluştur seçeneğine tıkladığınızda gerekli adımları takip ederek kaydınızı yapabilirsiniz. 

Bu kapsamda; e-ticaret sitesi üzerinden satılan mal ve hizmetler ile ilgili bilgilerin girişi, sıfır/ikinci el ürün satılıp satılmadığı, ayrıca fiziksel bir mağazanın bulunup bulunmadığı, hangi iş modeli ile çalışıldığı, ödeme yöntemleri, KEP bilgilerinin girilmesi, Ödeme/Elektronik Para Kuruluşu olarak çalışılan kurumların belirtilmesi, çalışılan kargo firmalarının üye işyeri numarası ile belirtilmesi, e-ticaret altyapı sağlayıcılarına ilişkin bilgilerin girilmesi, çalışılan yurtiçi ve yurtdışı bankaların eklenmesi, kişisel verilerin ve müşteri bilgilerinin tutulduğu veri tabanının bulunduğu ülke ve şehir bilgilerinin girilmesi, depolar ve üretim yerleri bilgilerinin girişi gerekmektedir. 

Platform üzerinden gerekli bilgiler sağlanarak belirtilen adımlar tamamlandıktan sonra ‘Kabul Et ve Onayla’ seçeneği seçilerek işlemler onaylanıyor. Ardından, kayıt işleminin onaylanması için bekleme aşamasına geçilecektir.