Bu Mesaja Dikkat! Instagram Telif Hakkı Dolandırıcılığı

Bu Mesaja Dikkat! Instagram Telif Hakkı Dolandırıcılığı

Instagram'da Yeni Dolandırıcılık Tuzağı!

 

Instagram Telif Haklarını ve Topluluk Kurallarını İhlal Ettiniz! 

 

Instagram, büyük kitlelere en kolay ulaşabileceğimiz sosyal mecralardan biri. Bireysel ve kurumsal girişimlerden kendi gözünden dünyayı aktarmak isteyenlere, sadece arkadaşlarımı arıyorumculara kadar birçok kesimden insanın buluştuğu bu sosyal mecra bu kadar kalabalıklaşınca tabi ki kötü niyetli kişilerce de kurcalanmaya başladı.

Bugüne kadar birçok farklı yöntemle karşımıza çıkan dolandırıcıların yeni yöntemlerinden biri de Instagram üzerinden sanki Instagrammış gibi yaparak telif hakları ihlali ile hesapları ele geçirmek!

Daha önce bankaları, devlet kurumlarını, ünlüleri taklit ederek insanları dolandırmaya çalışanlar şimdi de Instagram’ı taklit ederek onun adından kullanıcılara uyarı mesajı gönderiyor ve hesapları ele geçirmeye çalışıyorlar.

Umuyoruz ki kimsenin başına gelmesin ama olası risklere karşı hazırlıklı olabilmeniz için derlediğimiz bu içerikte bu dolandırıcıların nasıl bir yol izlediğinden bahsedeceğiz.

Günlük hayatları, ürettikleri içerikler veya yaptıkları işler dolayısıyla bugün birçok kişi Instagram’da binlerce hatta milyonlarca takipçi sayısına ulaşmış durumda. Oldukça büyük kitleleri etkileme avantajına da sahip olan bu hesapları takip edenlerin hepsi iyi niyetli kişiler değil. Aralarında bu hesapları ele geçirme hedefiyle planlar yapan dolandırıcılar da var. Peki bu dolandırıcılar bu hesaplara nasıl ulaşıyor.

Bu dolandırıcıların ilk hedefi kendilerini Instagram olarak gösterebilecekleri kullanıcı adları bulmak. Bu adları almak ise o kadar kolay değil. Öncelikle zaten Instagram’ın kendisine ait tüm hesaplar ve adlar Instagram tarafından alınmış durumda. Bu sebeple dolandırıcıların kullandıkları adlarda mutlaka bir hata oluyor. Yani göz yanılgısıyla atlayabileceğiniz küçük hatalar aslında bu dolandırıcıları tespit edebilmenin ilk adımı! InstagramBusines, InstgrmBusiness, telifhakki_instagram, copyrigtsupport  gibi ilk görüşte işi ciddiye alabileceğiniz ama dikkatli incelediğinizde yanlış olduğu belli olan bu isimlerle kendilerini Instagram’ın gerçek temsilcileri yerine koyuyorlar ve size DM üzerinden bazen de kayıtlı e postanız üzerinden size bir mesaj yolluyorlar.

 

Instagram Telif Hakkı Mesajı

 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sahte bir isimle açılan bu hesapların hedefine girdiyseniz size bir mesaj geliyor, bu mesaj ise bir hayli düşündürücü;

 

Selam! / Hi! / Hi Dear User!

Instagram telif hakkını ve topluluk kurallarımızı ihlal ettiğine dair şikayetler aldık. Ekibimiz şikayetleri inceledi ve onayladı.

İhlal ettiğiniz kurallar;

  • Paylaşılan bir gönderi veya bağlantı
  • Telif hakkıyla korunan yayınlar
  • Taklit ürün satışı
  • Çıplaklık cinsel içerik

 

Telif hakkı ihlali kurallarımıza aykırıdır! Hesabınız  24 /48 saat içerisinde kalıcı olarak silinecektir. Hata yaptığımızı düşünüyorsan aşağıdaki formdan bize geri bildirimde bulun!

Form; (sahte bağlantı linki)

 

Gördüğünüz gibi mesaj çok ciddi bir dille tıpkı Instagram’dan yollanmış gibi düzenlenmiş ve en sonuna da bir bağlantı linki koyulmuş. Mesajı alan kullanıcılar eğer gelen mesajın kullanıcı adını, sayfasını incelerse anlayıp mesajı görmezden gelebiliyor ancak bazen de panikle bu bağlantılara tıklayarak karşılarına çıkan yönergeleri bir bir uyguluyorlar.

Bağlantı sizi hesabınızı doğrulamaya doğru yönlendirip birkaç bilgi ve şifre istiyor. Burası da aslında durumu anlamak için bir adım ama eğer burada da dolandırıcılığı anlayamazsanız maalesef verdiğiniz bilgileri alarak hesabınızı ele geçiriyorlar.

Hesabınızı ele geçirdiklerinde ise yapacaklarının bir sınırı kalmıyor tahmin edersiniz ki! Bazıları hesabın sahibiyle iletişime geçip geri vermek için ya da kapatmak için para istiyor, bazıları DM üzerinden arkadaşlarınıza mesaj atarak para istiyor bazıları da sizin ağzınızdan çeşitli paylaşımlar yaparak takipçilerinizi başka bir dolandırıcılık ağına yönlendiriyor.

Ben uzun zamandır @x sayfa ile şu işi yapıyorum ve çok para kazandım siz de deneyin! Şu şu Instagram hesabını siz de takip edersen şunları kazanabilirsiniz gibi vaatlerle sizi ve tanıdıklarınızı hiç de hoş olmayan bir ağın içerisine çekmiş oluyorlar.

Yaşanan bu durum hem kişisel itibarınızı hem de varsa kurumsal kimliğinizi zedeleyerek güvenilirliğinizi de bir hayli sarsıyor.

Günümüzde kolay yoldan para kazanmak isteyenlerin sayısının artmasıyla her yerde karşımıza çıkan dolandırıcıların Instagram üzerinden uyguladığı bu yöntem kimileri için sarsıcı sonuçlara sebep olabilir.

Bu ve bu gibi kötü niyetli girişimlerden kendinizi koruyabilmek için yapabilecekleriniz ise şöyle;

  • Öncelikle mesaj DM’den geldiyse mesajı gönderen hesabın adını, durumunu kontrol edin. Eğer mail üzerinden gelmişse gelen mail adresini kontrol edin!
  • Gelen bağlantıların URL’sini mutlaka dikkatle kontrol edin!
  • Eğer gelen link instagram.com ‘dan farklı bir web sitesi ise kesinlikle o linke tıklamayın!
  • Bu tarz hesaplarınızda birbirinin aynı olan şifreler kullanmamaya özen gösterin ve iki aşamalı doğrulama yöntemlerini hesaplarınızda aktif edin!

 

gulizar@saruhanweb.com

YORUM YAPIN

Güvenlik Kodu

Bu Makale'yi Yararlı Buldunuz mu?

TOPLAM OY : 2
2 Evet / 0 Hayır

289 Kez Görüntülendi