Bu Mesaja Dikkat! Instagram Telif Hakkı Dolandırıcılığı

Bu Mesaja Dikkat! Instagram Telif Hakkı Dolandırıcılığı

Instagram'da Yeni Dolandırıcılık Tuzağı!

 

Instagram Telif Haklarını ve Topluluk Kurallarını İhlal Ettiniz! 

 

Instagram, büyük kitlelere en kolay ulaşabileceğimiz sosyal mecralardan biri. Bireysel ve kurumsal girişimlerden kendi gözünden dünyayı aktarmak isteyenlere, sadece arkadaşlarımı arıyorumculara kadar birçok kesimden insanın buluştuğu bu sosyal mecra bu kadar kalabalıklaşınca tabi ki kötü niyetli kişilerce de kurcalanmaya başladı.

Bugüne kadar birçok farklı yöntemle karşımıza çıkan dolandırıcıların yeni yöntemlerinden biri de Instagram üzerinden sanki Instagrammış gibi yaparak telif hakları ihlali ile hesapları ele geçirmek!

Daha önce bankaları, devlet kurumlarını, ünlüleri taklit ederek insanları dolandırmaya çalışanlar şimdi de Instagram’ı taklit ederek onun adından kullanıcılara uyarı mesajı gönderiyor ve hesapları ele geçirmeye çalışıyorlar.

Umuyoruz ki kimsenin başına gelmesin ama olası risklere karşı hazırlıklı olabilmeniz için derlediğimiz bu içerikte bu dolandırıcıların nasıl bir yol izlediğinden bahsedeceğiz.

Günlük hayatları, ürettikleri içerikler veya yaptıkları işler dolayısıyla bugün birçok kişi Instagram’da binlerce hatta milyonlarca takipçi sayısına ulaşmış durumda. Oldukça büyük kitleleri etkileme avantajına da sahip olan bu hesapları takip edenlerin hepsi iyi niyetli kişiler değil. Aralarında bu hesapları ele geçirme hedefiyle planlar yapan dolandırıcılar da var. Peki bu dolandırıcılar bu hesaplara nasıl ulaşıyor.

Bu dolandırıcıların ilk hedefi kendilerini Instagram olarak gösterebilecekleri kullanıcı adları bulmak. Bu adları almak ise o kadar kolay değil. Öncelikle zaten Instagram’ın kendisine ait tüm hesaplar ve adlar Instagram tarafından alınmış durumda. Bu sebeple dolandırıcıların kullandıkları adlarda mutlaka bir hata oluyor. Yani göz yanılgısıyla atlayabileceğiniz küçük hatalar aslında bu dolandırıcıları tespit edebilmenin ilk adımı! InstagramBusines, InstgrmBusiness, telifhakki_instagram, copyrigtsupport  gibi ilk görüşte işi ciddiye alabileceğiniz ama dikkatli incelediğinizde yanlış olduğu belli olan bu isimlerle kendilerini Instagram’ın gerçek temsilcileri yerine koyuyorlar ve size DM üzerinden bazen de kayıtlı e postanız üzerinden size bir mesaj yolluyorlar.

 

Instagram Telif Hakkı Mesajı

 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sahte bir isimle açılan bu hesapların hedefine girdiyseniz size bir mesaj geliyor, bu mesaj ise bir hayli düşündürücü;

 

Selam! / Hi! / Hi Dear User!

Instagram telif hakkını ve topluluk kurallarımızı ihlal ettiğine dair şikayetler aldık. Ekibimiz şikayetleri inceledi ve onayladı.

İhlal ettiğiniz kurallar;

  • Paylaşılan bir gönderi veya bağlantı
  • Telif hakkıyla korunan yayınlar
  • Taklit ürün satışı
  • Çıplaklık cinsel içerik

 

Telif hakkı ihlali kurallarımıza aykırıdır! Hesabınız  24 /48 saat içerisinde kalıcı olarak silinecektir. Hata yaptığımızı düşünüyorsan aşağıdaki formdan bize geri bildirimde bulun!

Form; (sahte bağlantı linki)

 

Gördüğünüz gibi mesaj çok ciddi bir dille tıpkı Instagram’dan yollanmış gibi düzenlenmiş ve en sonuna da bir bağlantı linki koyulmuş. Mesajı alan kullanıcılar eğer gelen mesajın kullanıcı adını, sayfasını incelerse anlayıp mesajı görmezden gelebiliyor ancak bazen de panikle bu bağlantılara tıklayarak karşılarına çıkan yönergeleri bir bir uyguluyorlar.

Bağlantı sizi hesabınızı doğrulamaya doğru yönlendirip birkaç bilgi ve şifre istiyor. Burası da aslında durumu anlamak için bir adım ama eğer burada da dolandırıcılığı anlayamazsanız maalesef verdiğiniz bilgileri alarak hesabınızı ele geçiriyorlar.

Hesabınızı ele geçirdiklerinde ise yapacaklarının bir sınırı kalmıyor tahmin edersiniz ki! Bazıları hesabın sahibiyle iletişime geçip geri vermek için ya da kapatmak için para istiyor, bazıları DM üzerinden arkadaşlarınıza mesaj atarak para istiyor bazıları da sizin ağzınızdan çeşitli paylaşımlar yaparak takipçilerinizi başka bir dolandırıcılık ağına yönlendiriyor.

Ben uzun zamandır @x sayfa ile şu işi yapıyorum ve çok para kazandım siz de deneyin! Şu şu Instagram hesabını siz de takip edersen şunları kazanabilirsiniz gibi vaatlerle sizi ve tanıdıklarınızı hiç de hoş olmayan bir ağın içerisine çekmiş oluyorlar.

Yaşanan bu durum hem kişisel itibarınızı hem de varsa kurumsal kimliğinizi zedeleyerek güvenilirliğinizi de bir hayli sarsıyor.

Günümüzde kolay yoldan para kazanmak isteyenlerin sayısının artmasıyla her yerde karşımıza çıkan dolandırıcıların Instagram üzerinden uyguladığı bu yöntem kimileri için sarsıcı sonuçlara sebep olabilir.

Bu ve bu gibi kötü niyetli girişimlerden kendinizi koruyabilmek için yapabilecekleriniz ise şöyle;

  • Öncelikle mesaj DM’den geldiyse mesajı gönderen hesabın adını, durumunu kontrol edin. Eğer mail üzerinden gelmişse gelen mail adresini kontrol edin!
  • Gelen bağlantıların URL’sini mutlaka dikkatle kontrol edin!
  • Eğer gelen link instagram.com ‘dan farklı bir web sitesi ise kesinlikle o linke tıklamayın!
  • Bu tarz hesaplarınızda birbirinin aynı olan şifreler kullanmamaya özen gösterin ve iki aşamalı doğrulama yöntemlerini hesaplarınızda aktif edin!

 

gulizar@saruhanweb.com

YORUMLAR

Fatih Seyfioğlu

Bana da böyle mesaj geldi DM den ne olabilir yardımcı olur musunuz?

Merhaba Fatih Bey, içeriğimizde belirttiğimiz gibi mesajdaki linkleri, gönderen hesabın adını dikkatle inceleyin. Eğer Instagram'ın kendi hesapları değilse itibar etmeyiniz. 

Rozerin Temtek

Bana da geldi bu mesaj ve hiç takipçisi yok linke bastığımda ise error veriyor bu haberi dikkate alarak onları engelleyeceğim inşallah dediğiniz gibi bir şey yoktur

Merhaba, içeriğimizin faydalı olmasına çok sevindik. Bu ve benzeri şekillerde yapılan dolandırma girişimlerine karşı DM üzerinden gelen mesajları incelemeden yanıt vermemenizi ve linklere tıklamamanızı öneririz.

Aruz

Mesajı az önce aldım. Sayfasını kontrol ettim, kullanıcı sayısının az olduğunu görünce dolandırıcı olduklarını anladım. O yüzden hiçbir yere tıklamadım ama engelledim. Engellemem sorun yaratır mı acaba bunu merak ettim.

Merhaba, güvenilir olmayan linklere tıklamamanızı ve kişisel bilgilerinizi paylaşmamanızı öneriyoruz.Kötü niyetli hesapların bildirimini yapmanız farklı kişilerin de mağduriyet yaşamaması adına fayda sağlayacaktır. 

Zerrin Pehlivan

Bu mesajı ben de aldım. Bilgileri doğrularken içime kurt düştü, makalenizi okudum ve çok panik oldum. Tekrar mesaj gönderilen hesabı kontrol ettim. Dediğiniz gibi Instagram olarak gelmiş, tam bir yanıltma.

Merhaba, içeriğimizden yararlanmanıza çok sevindik. Bu tarz veya benzeri hesaplardan gelen kötü niyetli mesajlara itibar etmemenizi ve kişisel bilgilerinizi paylaşmamanızı öneriyoruz. 

Gülsün Sarı Utkan

Bana da böyle bir telif hakkı mesajı geldi ve linke tıkladım. Şifrem, telefon numarası, mail değişmiş ve giremiyorum. Hesabım arkadaşlarda aktif görünüyor. Nasıl geri alabilirim yardımcı olur musunuz?

Merhaba, mağduriyetiniz için çok üzgünüz. Aynı şifreyi kullandığınız farklı platformlardaki tüm şifrelerinizi değiştirmenizi öneririz. Ayrıca, Instagramın resmi hesabı üzerinden iletişime geçerek hesabınızı nasıl kurtarabileceğiniz hakkında yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Büşranur Pekşen

Bana da geldi bu yazı ve hesabımı aldılar. Nasıl geri alabilirim lütfen yardımcı olur musunuz?

Merhaba, mağduriyetiniz adına çok üzgünüz. Güvenlik sağlaması açısında kullandığınız tüm şifreleri güncellemenizi öneririz. Instagram'ın resmi hesabı üzerinden iletişime geçerek hesabınızı kurtarma konusunda yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Aleyna

Bana böyle bir mesaj Instagram'ın resmi hesabından geldi. Ne yapmam lazım?

Merhaba, Instagram’ın tüm resmi hesapları Instagram tarafından alınmış durumdadır bu nedenle dolandırıcıların kullandıkları adlarda mutlaka bir hata oluyor. Eğer gelen link instagram.com ‘dan farklı bir web sitesi ise kesinlikle o linke tıklamayın ve kişisel bilgilerinizi paylaşmayın!  

Şebnem

Bana da az önce telif mesajı geldi. İlk başta sayfaya baktım, takipçi var ama gönderi hiç yok. Linke tıklayınca şifre bilgisi istemesi üzerine şüphelendim. Bu sayfayı şikayet etsem olur mu?

Merhaba, kimsenin mağduriyet yaşamaması adına güvenilir olmayan hesapların bildirimini yapmanız, kimsenin başına gelmesini istemeyeceğimiz bu durumlar için fayda sağlayacaktır.  

Meryem Maknst

Merhabalar ben de böyle bir mesaj aldım. Linke tıkladım maalesef ama bilgilerimi girmedim. Bir sorun yaşar mıyım sizce?  

Merhaba, bu ve benzeri güvenilir olmayan hesaplarla kişisel bilgilerinizi paylaşmamanızı öneriyoruz. Güvenlik amaçlı şifrelerinizi güncelleyebilir ve iki aşamalı doğrulama yöntemlerini sosyal medya hesaplarınızda aktif hale getirebilirsiniz.

Hatice K.

Merhaba biraz önce buna benzer bir DM aldım. Linke tıkladım kullanıcı adı ve şifreyi girdim hesabı hacklediler ama bilgileri değiştirmelerine fırsat vermeden şifreyi değiştirip çift doğrulamayı aktifleştirdim ve hesabı dondurdum. Hesabım çalınır mı ?

Merhaba,  DM veya mail üzerinden gelen mesajlarla ilgili sorun yaşamamanız için mail yollanan hesapları, tıklamadan önce de linkleri çok dikkatli bir şekilde incelemenizi öneririz. Tüm bağlantılı hesaplarınızın şifrelerini değiştirerek hesabınızı tekrar güvenli bir alana dönüştürebilirsiniz. 

Kevser Sarıkaş

Merhaba bana da böyle bir mesaj gelmiş, bir gönderimin altına yazılmış ben bir şey yapmadım ama tedirgin oldum ne yapabilirim?

Merhaba, öncelikle mesajı gönderen hesabın adını kontrol etmelisiniz. Muhtemelen bu iş için kullanılan ve gerçek olmayan bir hesaptır. Herhangi bir linke tıklamadığınız ve bilgilerinizi paylaşmadığınız için bir sorun yaşamazsınız. Ancak içinizin rahat etmesi için gönderinizin altından yorumu kaldırabilir ve  sosyal medya hesaplarınızda iki aşamalı doğrulamayı aktif ederek daha güvenli bir hale dönüştürebilirsiniz. 

Gökçe Gökçe

Bana da geldi bu tarz bir mesaj engelledim direk

Rumuzsuz

Bana da çok geliyor, ben de spam olarak direk şikayet ediyorum. En güzeli bence şikayet etmek böylece belki yollarına taş koyabiliriz.

Sevil

Merhaba bana da geldi bu mesaj tıkladım linke maalesef giriş yaptım. Ama sizin paylaşımı okuduktan sonra şifreyi değiştim o hesabı engelleyip kendi hesabımı dondurdum. Sizce almışlar mıdır hesabımı?

Merhaba Sevil Hanım, hesabınızın şifresini değiştirmenizi, bu hesaba bağlı mail şifrenizi yenileyip Instagram adresiniz için iki aşamalı doğrulamayı aktif etmenizi öneririz. 

SS

Merhabalar. Bana da geldi bu mesaj ve panikle bilgileri girdim. Sonrasında da hemen Instagram şifremi mail şifremi değiştirdim. Hem Instagram hem mailde iki aşamalı doğrulama koydum. Bir şey olur mu sizce?

Merhaba, hesabınızı korumak adına bizim de tavsiye ettiğimiz adımları uygulamışsınız. Bu durumda hesabınızı kontrol ederek ele geçirilip geçirilmediğini anlayabilirsiniz. Tekrar böyle bir durumla karşılaşmamak için gelen DM ve mailler detaylı kontrol etmeden hiçbir linke tıklamamanızı, bilgilerinizi kimseyle paylaşmamanızı öneririz.

YORUM YAPIN

Güvenlik Kodu

Bu Makale'yi Yararlı Buldunuz mu?

TOPLAM OY : 37
36 Evet / 1 Hayır

22903 Kez Görüntülendi