Bu Mesaja Dikkat! Instagram Telif Hakkı Dolandırıcılığı

Bu Mesaja Dikkat! Instagram Telif Hakkı Dolandırıcılığı

Instagram'da Yeni Dolandırıcılık Tuzağı!

 

Instagram Telif Haklarını ve Topluluk Kurallarını İhlal Ettiniz! 

 

Instagram, büyük kitlelere en kolay ulaşabileceğimiz sosyal mecralardan biri. Bireysel ve kurumsal girişimlerden kendi gözünden dünyayı aktarmak isteyenlere, sadece arkadaşlarımı arıyorumculara kadar birçok kesimden insanın buluştuğu bu sosyal mecra bu kadar kalabalıklaşınca tabi ki kötü niyetli kişilerce de kurcalanmaya başladı.

Bugüne kadar birçok farklı yöntemle karşımıza çıkan dolandırıcıların yeni yöntemlerinden biri de Instagram üzerinden sanki Instagrammış gibi yaparak telif hakları ihlali ile hesapları ele geçirmek!

Daha önce bankaları, devlet kurumlarını, ünlüleri taklit ederek insanları dolandırmaya çalışanlar şimdi de Instagram’ı taklit ederek onun adından kullanıcılara uyarı mesajı gönderiyor ve hesapları ele geçirmeye çalışıyorlar.

Umuyoruz ki kimsenin başına gelmesin ama olası risklere karşı hazırlıklı olabilmeniz için derlediğimiz bu içerikte bu dolandırıcıların nasıl bir yol izlediğinden bahsedeceğiz.

Günlük hayatları, ürettikleri içerikler veya yaptıkları işler dolayısıyla bugün birçok kişi Instagram’da binlerce hatta milyonlarca takipçi sayısına ulaşmış durumda. Oldukça büyük kitleleri etkileme avantajına da sahip olan bu hesapları takip edenlerin hepsi iyi niyetli kişiler değil. Aralarında bu hesapları ele geçirme hedefiyle planlar yapan dolandırıcılar da var. Peki bu dolandırıcılar bu hesaplara nasıl ulaşıyor.

Bu dolandırıcıların ilk hedefi kendilerini Instagram olarak gösterebilecekleri kullanıcı adları bulmak. Bu adları almak ise o kadar kolay değil. Öncelikle zaten Instagram’ın kendisine ait tüm hesaplar ve adlar Instagram tarafından alınmış durumda. Bu sebeple dolandırıcıların kullandıkları adlarda mutlaka bir hata oluyor. Yani göz yanılgısıyla atlayabileceğiniz küçük hatalar aslında bu dolandırıcıları tespit edebilmenin ilk adımı! InstagramBusines, InstgrmBusiness, telifhakki_instagram, copyrigtsupport  gibi ilk görüşte işi ciddiye alabileceğiniz ama dikkatli incelediğinizde yanlış olduğu belli olan bu isimlerle kendilerini Instagram’ın gerçek temsilcileri yerine koyuyorlar ve size DM üzerinden bazen de kayıtlı e postanız üzerinden size bir mesaj yolluyorlar.

 

Instagram Telif Hakkı Mesajı

 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sahte bir isimle açılan bu hesapların hedefine girdiyseniz size bir mesaj geliyor, bu mesaj ise bir hayli düşündürücü;

 

Selam! / Hi! / Hi Dear User!

Instagram telif hakkını ve topluluk kurallarımızı ihlal ettiğine dair şikayetler aldık. Ekibimiz şikayetleri inceledi ve onayladı.

İhlal ettiğiniz kurallar;

  • Paylaşılan bir gönderi veya bağlantı
  • Telif hakkıyla korunan yayınlar
  • Taklit ürün satışı
  • Çıplaklık cinsel içerik

 

Telif hakkı ihlali kurallarımıza aykırıdır! Hesabınız  24 /48 saat içerisinde kalıcı olarak silinecektir. Hata yaptığımızı düşünüyorsan aşağıdaki formdan bize geri bildirimde bulun!

Form; (sahte bağlantı linki)

 

Gördüğünüz gibi mesaj çok ciddi bir dille tıpkı Instagram’dan yollanmış gibi düzenlenmiş ve en sonuna da bir bağlantı linki koyulmuş. Mesajı alan kullanıcılar eğer gelen mesajın kullanıcı adını, sayfasını incelerse anlayıp mesajı görmezden gelebiliyor ancak bazen de panikle bu bağlantılara tıklayarak karşılarına çıkan yönergeleri bir bir uyguluyorlar.

Bağlantı sizi hesabınızı doğrulamaya doğru yönlendirip birkaç bilgi ve şifre istiyor. Burası da aslında durumu anlamak için bir adım ama eğer burada da dolandırıcılığı anlayamazsanız maalesef verdiğiniz bilgileri alarak hesabınızı ele geçiriyorlar.

Hesabınızı ele geçirdiklerinde ise yapacaklarının bir sınırı kalmıyor tahmin edersiniz ki! Bazıları hesabın sahibiyle iletişime geçip geri vermek için ya da kapatmak için para istiyor, bazıları DM üzerinden arkadaşlarınıza mesaj atarak para istiyor bazıları da sizin ağzınızdan çeşitli paylaşımlar yaparak takipçilerinizi başka bir dolandırıcılık ağına yönlendiriyor.

Ben uzun zamandır @x sayfa ile şu işi yapıyorum ve çok para kazandım siz de deneyin! Şu şu Instagram hesabını siz de takip edersen şunları kazanabilirsiniz gibi vaatlerle sizi ve tanıdıklarınızı hiç de hoş olmayan bir ağın içerisine çekmiş oluyorlar.

Yaşanan bu durum hem kişisel itibarınızı hem de varsa kurumsal kimliğinizi zedeleyerek güvenilirliğinizi de bir hayli sarsıyor.

Günümüzde kolay yoldan para kazanmak isteyenlerin sayısının artmasıyla her yerde karşımıza çıkan dolandırıcıların Instagram üzerinden uyguladığı bu yöntem kimileri için sarsıcı sonuçlara sebep olabilir.

Bu ve bu gibi kötü niyetli girişimlerden kendinizi koruyabilmek için yapabilecekleriniz ise şöyle;

  • Öncelikle mesaj DM’den geldiyse mesajı gönderen hesabın adını, durumunu kontrol edin. Eğer mail üzerinden gelmişse gelen mail adresini kontrol edin!
  • Gelen bağlantıların URL’sini mutlaka dikkatle kontrol edin!
  • Eğer gelen link instagram.com ‘dan farklı bir web sitesi ise kesinlikle o linke tıklamayın!
  • Bu tarz hesaplarınızda birbirinin aynı olan şifreler kullanmamaya özen gösterin ve iki aşamalı doğrulama yöntemlerini hesaplarınızda aktif edin!

Hiç istemeyiz ama eğer başınıza böyle bir dolandırıcılık geldi ve siz de bilgilerinizi paylaştıysanız bu içeriğimize göz atarak neleri kontrol etmeniz, yapmanız gerektiğini inceleyebilirsiniz. 

Instagram Dolandırıcılığı Tuzağına Düştüyseniz Bunları Mutlaka Kontrol Edin!
 

gulizar@saruhanweb.com

YORUMLAR

Derya Balık 30.11.2021

Merhaba, Instagram KullanıcısırnrnInstagram | Koşul İhlallerirnrn- Destek Hesabı Kimliği: 73581963rnrnSon birkaç gün içinde Instagram hesabınızla ilgili çok sayıda şikayet aldık ve hesabınızı detaylı olarak inceledik. Hesabınızda bazı kural ihlalleri tespit ettik. İhlal ettiğiniz kurallar;rnrn• Kişiyi küçük düşürmekrnrn• Kötü söz veya kötüye kullanımrnrn• İstenmeyen mesajlarrnrnBu tür davranışlar kurallarımızı ihlal eder. Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bu karara itiraz edebilirsiniz. İtiraz talebinizi almazsak, hesabınız 48 saat içinde sunucularımızdan kalıcı olarak silinecektir.rnrnİMerhaba, Instagram KullanıcısırnrnInstagram | Koşul İhlallerirnrn- Destek Hesabı Kimliği: 73582436rnrnSon birkaç gün içinde Instagram hesabınızla ilgili çok sayıda şikayet aldık ve hesabınızı detaylı olarak inceledik. Hesabınızda bazı kural ihlalleri tespit ettik. İhlal ettiğiniz kurallar;rnrn• Kişiyi küçük düşürmekrnrn• Kötü söz veya kötüye kullanımrnrn• İstenmeyen mesajlarrnrnBu tür davranışlar kurallarımızı ihlal eder. Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bu karara itiraz edebilirsiniz. İtiraz talebinizi almazsak, hesabınız 48 saat içinde sunucularımızdan kalıcı olarak silinecektir.rnrnrn(Bağlantı açılmazsa kopyalayın ve web tarayıcınızda açmayı deneyin.)rnrnAnlayışınız için teşekkür ederiz.rnrn©️ Instagram. Facebook Inc., 1601 Willow Road, Menlo Park, CA 94025 ABD Bağlantı açılmazsa kopyalayın ve web tarayıcınızda açmayı deneyin.)rnrnAnlayışınız için teşekkür ederiz.rnrn©️ Instagram. Facebook Inc., 1601 Willow Road, Menlo Park, CA 94025 ABD rn

Doğru mu bu ne yapmam gerekiyor?

Derya Hanım merhaba, doğru değil, herhangi bir şey yapmanıza da gerek yok mesajı yollayan hesabı engelleyebilirsiniz. 

Fatma 30.11.2021

Bana da geldi telif yediniz mesajı farkında olmadan tıkladım şifremi de girdim ama iki faktörlü doğrulama açıktı ve devamlı bildirim geldi şu kişi erişim izni istiyor diye reddettim devamlı sonra anladım ki dolandırıcı bunlar engelledim şikayet ettim mesajları da sildim umarım devamında bir sıkıntı olmaz. İyi ki doğrulama açıkmış dedim ama hemen bildirim geldi.

 

Alp Yılmaz 29.11.2021

Bana da geldi böyle mesaj. Mail numaram değişmiş şimdi kendi hesabıma giremiyorum. Bu konularda çok beceriksizim. Ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz?

Merhaba Alp Bey, şifrelerinizi paylaştıysanız hesabınıza erişilmiş olabilir. Bu durumda hesabınız için yapabileceğimiz bir şey bulunmuyor. Instagrama şikayette bulunabilir, hesabınızın çalındığını Yardım ekibine iletebilirsiniz.

Yavuz Yılmaz 29.11.2021

Bana da geldi aynı mesaj şifremi girdim ama doğrulama kodunu kimseyle paylaşmadım anladıktan sonra şifremi değiştirdim tekrardan SMS olarak Facebook ekibinden doğrulama kodu geldi girmeye çalıştılar herhalde kod gitmediği için giremediler diye düşünüyorum acaba bundan sonra bir şey olur mu hesabıma?

 

Merhaba Yavuz Bey, görünen o ki iki faktörlü doğrulamanın açık olması hesaplarınızın güvende kalmasını sağlamış. Ne sebeple olursa olsun şifrelerinizi kimse ile paylaşmamanızı, gelen linklere dikkatle incelemeden tıklamamanızı öneririz. 

Secıl 27.11.2021

Aynı şey şuan benim basıma geldi ihlal ettiğimi ve linke tıklayarak şifre değiştirip kod yolluyorlar yarın hesabım askıya alınacağını söylüyorlar bana ben de engelledim umarım hesabıma bir şey olmaz bana da yardımcı olur musunuz korkmakta haklı mıyım?

Merhaba Seçil Hanım, yukarıda da belirttiğimiz gibi Instagram mesaj yollayarak size ihlal bildirimi yapmaz. Korkmanıza gerek yok şifrelerinizi paylaşmadığınız takdirde hesabınız güvendedir.

Davut Adanadan 25.11.2021

Merhaba iyi günler bana da aynı mesaj geldi korktum linke tıkladıktan sonra girdim şifreyi neyse ki hatalı şifre girmişim olmadı hemen anladıktan sonra şifreyi değiştirdim bir sorun olur mu sizce?

Merhaba Davut Bey, hesaplarınızda 2 faktörlü doğrulamayı aktif edip mail ve sosyal medya hesaplarınızın şifrelerini değiştirmenizi tavsiye ederiz. 

Hatice Kirmitci 19.11.2021

Merhabalar bana Instagram'dan bir mesaj geldi bende linke tıkladım ve hesabımdan çıkış yaptı giremiyorum şuan lütfen yardımcı olur musunuz?

Merhaba, yaşadığınız durum için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz . Hesabınız ele geçirilmiş gibi görünüyor. Bu durumda maalesef bizim yapabileceğimiz bir şey yok ancak Instagram Dolandırıcılığı Tuzağına Düştüyseniz Bunları Mutlaka Kontrol Edin! başlıklı içeriğimize göz atarak neleri kontrol edebileceğinizi görebilirsiniz. 

İbrahim Altınbaş 19.11.2021

Aynısı benim de başıma geldi ben de linke tıklayarak işlem yapmaya çalıştım ama Allah'tan resmi Instagram beni uyardı içime kurt düştü Siber Ay’a şikayet ettim hesabı engelledim dolandırıcı sizin dediğiniz gibi inşallah Instagram hesabıma bir şey olmaz.

Uğur  18.11.2021

Merhaba bana da geldi bu mesaj tıkladım linke maalesef giriş yaptım. Sonrasında karşı taraf aynı linki bir daha attı ben de bütün şifrelerimi değiştim 2 faktörlü kimlik doğrulamalarımı yaptım. İnsanlar hala çalınma riski devam ettiğini söylüyorlar bütün güvenlik tedbirlerimizi aldığımız halde risk devam ediyor mu acaba herkes gibi benim de öğrenmek istediğim şifre değişikliği ve gerekli önlemler alındıysa sorun yok artık demek midir? Çalınsaydı o an hemen bizimle yazışan kişi çalar mıydı? 3-4 saattir hesaplarımda anormal bir durum göremedim çünkü. Cevap için teşekkür ederim

Merhaba Uğur Bey, garanti verememekle birlikte iki faktörlü doğrulama aktif edildikten sonra hesabınızın güvende olduğunu söyleyebiliriz. Bu aşamadan sonra hesabın kontrolü artık sizde, giriş yapılmak istendiğinde bildirim geleceği için reddederek engelleyebilirsiniz. 

Emre İzmirli 16.11.2021

Merhabalar bugün bana da böyle bir mesaj geldi Ingstramdan mesajı açtım ama herhangi bir linke tıklamadım mesajı okuyunca sildim hesabıma bir şey olmaz değil mi? Şimdiden teşekkürler.

Merhaba Emre Bey, bir linke tıklamadıysanız sorun yaşamazsınız. Kişisel hesaplarınızın şifre bilgilerini kimseyle paylaşmamanızı ve 2 faktörlü doğrulamayı aktif etmenizi tavsiye ederiz.

Tuba 9.11.2021

Bana Whatsaptan geldi ama ben bir gün önce Instagramı silmiştim zaten numarayı engelledim, Instagram Whatsaptan mesaj yollar mı?

Merhaba Tuba Hanım bu kesinlikle mümkün değil . Instagram size yalnızca ayarlar bölümünde yer alan Hesap Durumu bölümünden bildirim yollar. Bu da tekrar belirteyim BİLDİRİM şeklinde olur. Instagram üzerinden herhangi bir mesaj yollamaz, başka uygulamaları kullanması da kesinlikle mümkün değildir.  

Derya 8.11.2021

Bana da mesaj geliyor sürekli doğru mudur acaba?

Merhaba Derya Hanım, hayır doğru değil, bu tarz mesajlara itibar etmemenizi tavsiye ederiz.

Orhan 3.11.2021

Telif Hakkı İhlalleri | Instagramrn Merhaba Sayın lnstagram kullanıcımız! Hesabınızın telif haklarımızı ihlal ettiği bildirildi ve onaylandı, bu nedenle hesabınız 48 saat içinde devre dışı bırakılacak.Telif hakkını ihlal ettiğinizi düşünmüyorsanız hesabınızı doğrulamanız gerekir. Aşağıdaki formu kullanarak hesabınızı doğrulayabilirsiniz.Form: https://grouponlineteamwebsteam.eu/kewinrnrnHesabınızı doğrulamazsanız, hesabınız sunucularımızdan kalıcı olarak silinecek ve telif haklarımızı ihlal ettiğiniz için hakkınızda yasal işlem başlatılacaktır.Instagram ekibi olarak haklarınızı titizlikle koruyor ve sizi seviyoruz.

Bana da aynen böyle geldi girdim ve ne yazık ki yaptım sonra araştırdığımda çok korktum zaten ben çiftçiyim onları paylaşırım araştırdım e postayı değiştirdim

Şevket Kaya 30.10.2021

İyi akşamlar bana da Insragramın mesaj bölümünden bir mesaj geldi hesabınızdaki bir gönderide telif hakkı ihlali tespiti edildi diye telif hakkının yanlış olduğunu düşünüyorsanız geri dönüş sağlayınız yoksa 24 saat içerisinde hesabınız kapatılacak diye bir mesaj geldi Yılmaz Esir diye bir hesap ne yapmalıyım?

Merhaba Şevket Bey, içeriğimizde de belirttiğimiz gibi Instagram size bir uyarıda bulunmak isterse bunu mesaj yoluyla yapmaz. Bildirim yollar, bunu da Instagramın kendi hesabı üzerinden yapar. Yılmaz Esir veya başka herhangi birinin hesabı üzerinden böyle bir mesaj yollama ihtimali yok.  Bu tür mesajlara itibar etmeyiniz.  

Sude 30.10.2021

Merhaba bugün ben de böyle bir mesaj aldım mesajı okurken yanlışlıkla linke tıkladım ve Web sitesi mevcut değil diyordu ben de hemen çıktım yani herhangi bir bilgi paylaşımı yapmadım. Daha sonra mesaja cevap verdim ne alaka telif hakkı diye sonrasında anladım durumu mesajları iptal ettim şikayet edip engelledim. Başıma herhangi kötü bir şey gelir mi acaba

Merhaba Sude Hanım, herhangi bir bilginizi paylaşmadıysanız bir sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorum ancak yine de hesabınızda 2 faktörlü doğrulamayı aktif etmenizi ve şifrelerinizi değiştirmenizi tavsiye ederim.

Fatih 26.10.2021

Merhaba teklif hakkı mesajı geldi ve ciddiye alarak linke tıklamış oldum şuan da hesabıma giriş yapamıyorum. Geri alabilmek şansım olacak mı? Yardımcı olur musunuz lütfen?

Merhaba, yaşadığınız bu talihsiz durum için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz ancak hesabınız çalınmış olabilir. Instagram Dolandırıcılığı Tuzağına Düştüyseniz Bunları Mutlaka Kontrol Edin! bu içeriğimize göz atarak yapabileceklerinizi inceleyebilirsiniz. 

Sibel  26.10.2021

Bana da geldi ne yapacağımı bilemedim hala duruyor görseliyle ne yapsam doğru mudur?

Merhaba Sibel Hanım, İçeriğimizde de belirttiğimiz gibi Instagram bir uyarıda bulunacaksa bunu mesaj yoluyla yapmaz, yani size gelen mesaj sahte ve kötü amaçlı. Mesajı silebilir, gönderen hesabı engelleyebilir veya şikayet edebilirsiniz. 

Burcu  26.10.2021

Merhaba, bana gelen bu mesaj kendi hesabımdan gönderilmiş gibi görünüyor. Çok ilginç. Yani kullanıcı adı ve fotoğraf kesinlikle aynı. Bu durumda ihlal var mıdır sizce? Yani Instagram gerçekten ihlalle ilgili bir mesaj gönderirse hangi hesaptan gönderiyor?

Merhaba Burcu Hanım, içeriğimizde belirttiğimiz gibi Instagram size mesaj yollamaz. Uyarılarını bildirim veya farklı şekillerde size ulaştırır. Bu tarz asılsız mesajlara itibar etmemenizi tavsiye ederiz.

Gülsüm Özdemir 26.10.2021

Bana da böyle mesajlar geldi telif hakkı 48 saat sonra kapatılacak diye ama şifremi falan girdim sonradan anlayınca iki faktörlü doğrulama yaptım. Kullanıcı adımı da değiştirsem olur mu ?

Merhaba Gülsüm Hanım,2 faktörlü doğrulamayı açmanız doğru olmuş, hesaplarınızı kontrol edip gerekirse mail şifrelerinizi de değiştirebilirsiniz. 

Yeliz 24.10.2021

Bugün bana da böyle bir mesaj geldi telif hakkı saçma sapan bir mesajdı linke tıkladım sonra hemen çıktım. Doğru mu yaptım?

Merhaba Yeliz Hanım, doğru olanı yapmışsınız, bilgilerinizi kimseyle paylaşmamanız ve bu tarz kaynağı belli olmayan linklere tıklamamanız en doğrusu olacaktır.

Gülsüm Sivri 20.10.2021

Bana da ayni mesaj geldi ve ben linke tıkladım sonradan şifremi değiştirdim o gelen mesaj engelledim bir zarar görür müyüm?

Gülsüm Hanım merhaba, şifre bilginizi paylaşmadıysanız bir sıkıntı yaşamazsınız ancak yine de önlem olarak hesaplarınızda 2 faktörlü doğrulamayı aktif etmenizi tavsiye ederiz. 

Cansu Uludaş 20.10.2021

Bana Instagram dan mesaj geldi bir link vardı ve formu doldurmazsam 2 gün içinde hesabım kapanabilirmiş doğru mudur bu? Acil cevap verebilir misiniz ben formu doldurdum Instagram şifremi de girdim forma ama sonrasında şifremi hemen değiştirdim cevap yazın lütfen

Cansu Hanım merhaba, daha önceden de belirttiğimiz gibi Instagram size mesaj yollamaz, eğer bir sorun bildirecekse bildirim gönderir. Size gelen mesaj tamamen dolandırıcılık amacıyla oluşturulmuş bir mesaj, şifrenizi o forma girerek de maalesef önemli bir  bilgiyi karşı tarafa vermiş oluyorsunuz. Eğer hale hesabınıza giriş yapabiliyorsanız tavsiyemiz iki faktörlü doğrulamayı hesabınızda aktif etmeniz olacaktır. Tabi bir de bu tarz mesajlara itibar etmemenizi tavsiye ederiz.

İpek 13.10.2021

Merhaba sabah telif hakkı mesajı aldım. İnstagram telif haklarıydı sayfanın adı. Adına tıklayınca Facebook yönlendirdi mesaj istediğini kabul etmedim ve linklere basmadım. Az önce mesajlara tekrar girdiğimde Facebook kullanıcısı diye değişmiş ismi sayfanın.

Eylem Kalmaz 10.10.2021

Merhaba bana bu telif hakkı yazısı Whatsapp üzerinden geldi ne yapmam gerek yardımcı olur musunuz?

Merhaba, Instagram size mesaj göndermez eğer bir ihlal durumu varsa sadece uygulama üzerinden bildirim yoluyla size ulaşır. Mesaj gönderen numarayı engelleyebilirsiniz. 

S. Kaplan 5.10.2021

Merhaba bana da İnstagram ihlal diye bir yerden aşağıdaki Dm geldi Facebook a yönlendiriyor engelledim yardımcı olabilir misiniz. rnlnstagram | Telif Hakkı MerkezirnrnMerhaba Sayın KullanıcırnrnHesabınızdaki bir telif hakkı ihlali tespit edildi.rnrnİhlal ettiğiniz kurallar;rnrn• Yapay takipçiler ve beğenilerrn• Telif hakkıyla korunan yayınlarrn• Taklit ürün satışırn• Çıplaklık ve cinsel içerikrnrnTelif hakkı ihlalinin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, geri bildirim sağlamalısınız.rnAksi takdirde hesabınız 48 saat içinde kapatılacaktır.rnAşağıdaki bağlantıdan geri bildirimde bulunabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkürler.rnrnForm; https://veirffycloudszteam.com/01rnrnFormu dikkatlice doldurduktan sonra, e-postanıza gelen yanıtı 0-12 saat içinde inceleyin.rnrn(Bağlantı tıklanmadıysa, lütfen mesajı yanıtlayın)rnrnInstagram. Facebook Inc., 1601 Willow Road, Menlo Park, CA 94025 ABDrnrnInstagram'ı kullandığınız için teşekkürler.

Merhaba, Instagram size bir uyarıda bulunacağı zaman bunu mesajla yapmaz bildirimle yapar. Zaten size yazan hesap  Facebook Kullanıcısı olarak görünüyor, tamamen düzmece bir hesap. Bu mesaja itibar etmemeniz, linklere tıklamamanız ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmamanız yeterli. 

Büşra 2.10.2021

Merhabalar bana da mesaj geldi instgram kullanıcı adı insagram.telif.haklarri diye takipcilerine bakıyorum az sacma sapan birsey lütfen cevap verirseniz sevinirim

Merhaba, linklere tıklayıp bilgilerinizi vermediyseniz korkmanız gereken bir durum yok:) Hesabı engelleyip mesajı silebilirsiniz. 

Mehmet Kodak 29.09.2021

Bana da aynı mesaj geldi yalnız gelen hesapta kullanıcı adına basıyorum Facebook’a aktarıyor oraya da baktım herhangi bir şey gözükmüyor ne yapmam lazım acaba acil yardımcı olur musunuz?

Merhaba Mehmet Bey, mesajda gelen linklere tıklamamanız ve mesajı önemsememeniz yeterli olacaktır. İsterseniz gönderen kullanıcıyı engelleyebilirsiniz.

Melike Tuna 23.09.2021

Merhaba ben de böyle bir mesaj aldım ve maalesef bağlantıya girerek şifremi girdim. Sabah ben uyurken hesaba başka bir telefondan girilmeye çalışılmış ve instagram tarafıma uyarı mesajı göndermiş. Dün girdikten sonra iki adımlı doğrulamayı aktifleştirmiştim. Aynı saatlerde tekrar aynı hesaptan mesaj gelmiş erişim sağlanamıyor iki adımlı doğrulamayı kaldırın diye. Kaldırmadım ve aslında o zaman uyandım. Hesabı engelleyip şifremi değiştim. Zaten hesaba bakmaya çalıştığımda beni Facebook'a yönlendiriyor o yüzden inanmıştım

Simge Melisa Atak 21.09.2021

Merhaba az önce Instagram help diye 340 takipçili 420 takip ettiği olan 0 gönderili bir hesap bana telif hakkı ihlali yaptığımı DM'den bildirmiş hesap fake apaçık ortada link yollamış 2 faktörlü kimlik doğrulamanız varsa kaldırın yazmış 24 saat içinde hesabınız kapatılacak yazmış ne yapmalıyım??

Merhaba Simge Hanım, siz de belirtmişsiniz zaten hesap gerçek değil ve size iki faktörlü doğrulamayı kaldırtarak hesabınızı daha güvensiz hale getirmenizi ve linke tıklamanızı söylüyor. İtibar etmeyin, isterseniz mesajı silip o hesabı engelleyebilirsiniz. Onun dışında hiçbir linke tıklamayın ve hesap bilgilerinizi kimse ile paylaşmayın.

Melisa Kıran 18.09.2021

Bana geldi linki tıkladım giriş yap dedi yapmadan çıktım hesabı engelleyip şikayett ettim.

Yeşim Çayır 17.09.2021

Merhaba bana da dun böyle bir mesaj geldi bağlantıya tıkladım fakat giriş vs. hiç bir bilgilerimi vermedim. Daha sonra şifremi değiştirdim mailimi değiştirdim. Bir sıkıntı olur mu acaba

Merhaba, eğer bilgilerinizi paylaşmadıysanız zarar görmemiş olabilirsiniz. Ancak emin olmak için Instagram Dolandırıcılığı Tuzağına Düştüyseniz Bunları Mutlaka Kontrol Edin! başlıklı içeriğe göz atıp neleri kontrol edebileceğinizi görebilirsiniz. 

Hasan Can 16.09.2021

Aynı mesaj bana da geldi ve hesabım gitti ne yapmam gerekiyor acil yardım eder misiniz?

Merhaba, Instagram Dolandırıcılığı Tuzağına Düştüyseniz Bunları Mutlaka Kontrol Edin! başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz. Orada neler yapabileceğinize dair bilgiler bulunuyor.

Günay can 12.09.2021

Bana da buna benzer bir mesaj geldi ama maalesef anlamayıp şifre bilgilerimi linkte girdim ama sonra şüphelenip şifremi değiştirdim bir sorun olur mu acaba?

Merhaba,  Instagram Dolandırıcılığı Tuzağına Düştüyseniz Bunları Mutlaka Kontrol Edin! başlıklı içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz. Burada size yol gösterecek bilgiler bulunuyor.

Yunus Emre Gündüz 11.09.2021

Dün arkadaşımın başına böyle bir iş geldi. Hesabı çalınmış ve instagram hesabından hikaye atmışlar. Hikayede para kazandığını belirttiği bir dekont var, ben de merak ettiğim için yazmıştım. Sonra ne olduysa dolandırıldım :) Hesabının çalındığını bilmeden bir işe kalkıştım arkadaşıma güvenerek. Maalesef nasıl olduysa insanın başına gelebiliyor

Suat Isık 10.09.2021

Bugün saat .16 00 civarında ighellpcopycenter den mesaj geldi telif hak ihlali diye link bırakmışlar ben de güvenemedim linke giriş yapmadım ve bütün şifrelerimi değiştirdim.

Zuhal Oktay 10.09.2021

Merhaba bana da geldi az önce bende bilemedim ne yapacağımı. linkin doğru olup olmadığını nasıl anlayacağız ki?

Merhaba, yapmanız gereken, mesajdaki linklere tıklamamak. Instagram size mesaj atmaz. sadece bildirim gönderir. Mesaj atan hesabın adına bakarsanız zaten dolandırıcı olduğunu fark edersiniz. 

Gülümser Cingöz 9.09.2021

Merhaba dün 19:00 civarında bu sorunla bende karşılaştım telif hakkı ihlali olduğunu gelen onay kodunu girmem gerektiği söyledi girdim ve instagram direk çıkış yaptı hiç bir şekilde giriş yapamıyorum bu konuda yardıma ihtiyacım var ne yapabilirim?

Merhaba, Instagram Dolandırıcılığı Tuzağına Düştüyseniz Bunları Mutlaka Kontrol Edin! içeriğimize göz atarak neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. 

Şirin Sarı 7.09.2021

07.09.2021 tarihinde bana da instagromtelifhaklariofficall adında bir hesaptan mesaj gelmiş mail adresime de mesaj gelince gerçek ve ciddi bir konu olduğunu düşündüm ve linke tıkladım şifremi de değiştirdim ne olmuş olabilir nereye şikayet etmeliyim?

Merhaba, böyle bir hesap Instagram'ın kendi hesabı olamaz. Zaten isimden anlaşılıyor, ayrıca Instagram bildirim olarak uyarılarını gönderiyor, mesaj yoluyla herhangi bir bildirim yapmıyor. Hesaplarınızda iki aşamalı doğrulamayı aktif etmenizi tavsiye ederiz. 

Sıla Selen 5.09.2021

Bana da geldi bugün böyle bir mesaj ama yazan hesaba profile tıklayınca Facebook’a gönderiyor anlamadım gerçek mi yoksa dolandırıcı mı ?

Merhaba, mesaj olarak gelmişse kuvvetli ihtimal dolandırıcıdır. Instagram mesaj yoluyla değil bildirim göndererek uyarır, zaten gönderen hesabın adını da incelerseniz anlarsınız, bilgilerinizi girmemenizi tavsiye ederiz.

Selen Aydın 25.08.2021

Merhaba bu tuzağa ben düştüm malesef sabah beş ve uykulu bir şekilde instagrama girdim bu mesajı gördüm ve panik oldum . Şifremi mailimi girdim daha sonra google dan araştırdım böyle bişey var mı diye iyi ki sizin yazınızı okudum keşke en başında baksaydım ama sersem gibi olduğum için aklıma gelmedi . İnstgram şifrem e postam kullanıcı adım kısaca hepsini değiştirdim . Mail adresimin şifresini de değiştirdim . Hesabıma herhangi bir şey olur mu ?

Merhaba Selen Hanım, yaşadığınız durum için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Eğer hala hesabınıza girebiliyorsanız iki aşamalı doğrulamayı aktif etmelisiniz daha başka yapabileceklerinizi Instagram Dolandırıcılığı Tuzağına Düştüyseniz Bunları Mutlaka Kontrol Edin! başlıklı içeriğimizi inceleyerek öğrenebilirsiniz. 

Ceyda Filiz 20.08.2021

Merhaba daha önce de bu durumu yaşadım ve direk hesaba girip engelledim ama az önce bu durumu yaşadım iki defa mesaj gelmiş ve engellemek için hesaba tıkladığımda direk facebook sayfasına yönlendirdi şifremi ve e postamı girmek istedi fakat sayfadan çıkıp instagram şifremi değiştirdim ve engellediğim halde mesajlar silinmedi korkuyorum.

Merhaba, size tavsiyemiz; Instagram Dolandırıcılığı Tuzağına Düştüyseniz Bunları Mutlaka Kontrol Edin!  başlıklı içeriğimizi okuyup neler yapabileceğinizi değerlendirmeniz olacak. Eğer hala hesabınıza giriş yapabiliyorsanız iki faktörlü kimlik doğrulamayı aktif etmelisiniz. 

Gülcan Arıkan 11.08.2021

Merhaba, benim de biraz önce bu yöntemle sayfam çalındı ne yapmam gerekiyor? Sayfayı geri almaya çalıştım bütün güvenlik bilgilerim değiştirilmiş yardımcı olur musunuz?

Merhaba, öncelikle yaşadığınız bu talihsizlik için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Hesabınız çalınıp tüm bilgilerinize erişilmişse artık verebileceğimiz tavsiyeler çok kısıtlı. Öncelikle ilk olarak bu bilgilerinizle erişebilecekleri başka hesaplarınız varsa onları koruma altına alın. Sonrasında Instagram Yardım Merkezi'ne çalınan hesabını bildirebilirsiniz. 

Emel 9.08.2021

Az önce bana da geldi bu mesaj kişilerine baktım bir kaç kişi var vardı bende mesajı şikayet edip spam olduğunu belirtip engelledim gönderdikleri mesajı hiç açmadım bakmadım ilk defa böyle bir şey ile karşılaştım. Umarım doğru yapmışımdır?

Merhaba Emel Hanım, doğru olanı yapmışsınız. Bu tarz mesajlarda gönderen adı gerçek olmayan, uydurma bir isimse sayfayı şikayet etmek başkalarını da bu tür girişimlerden korumak anlamına geliyor. 

Derman 9.08.2021

Bana da teliffhaklarimerkzi falan gibi saçma bir sayfadan böyle bir mesaj geldi. İsim yanlış yazıldığı için hiç dikkate almadım. Bağlantılara tıklamadım. Hesabı önce spam olarak şikayet ettim. Ardından engelledim ve son olarak gelen mesajı sildim.

Senem 4.08.2021

Merhabalar ben de DM üzerinden aynı mesajı aldım acemi olduğum için girdim ama tam şifremi onaylarken lütfen doğru bir kullanıcı adı girin dedi anında mesaj geldi biri hesabınıza giriş yaptı diye hemen değiştirdim tüm şifrelerimi sorun yaşar mıyım ?

Merhabalar, yaşadığınız talihsizlik için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Bu aşamadan sonra yapabileceklerinizi öğrenmek için Instagram Dolandırıcılığı Tuzağına Düştüyseniz Bunları Mutlaka Kontrol Edin! başlıklı içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz. Burada aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Merve 3.08.2021

Merhaba bana da böyle mesaj geldi hesabın kullanıcı adı boş mesaj gelen hesabın kişisine tıklayınca Facebook a bağlanılıyor bu hesap sahte mi?

Merhaba, Hesabı incelemeden bir bildirimde bulunmamız maalesef doğru olmaz. Ancak şunu belirtebiliriz; kullanıcı adını çok dikkatle inceleyin, gönderen hesap Instagram'ın gerçek destek hesabı değilse dikkatli olun ve linklerin hiçbirine tıklamayın. 

Nisa 3.08.2021

Bana da böyle bir mesaj geldi ama çok acemiceydi. Yazım yanlışlarından şüphelendim sonra hesaba tıkladım bir Facebook sitesine attı ben de sildim mesajı. İyi ki anlamışım

Merhaba Nisa Hanım, dikkatiniz sayesinde hesabınızı kurtarmışsınız, biz de sizi tebrik ederiz. Umarız herkes en az sizin kadar dikkatli davranır.

Neslihan 29.07.2021

Merhaba bana da geldi telif hakkı mesajı yanlışlıkla tıkladım ama şifre istedi geri çıktım hemen kullanıcı da silinmişti zaten hesap yoktu…mesajı sildim şifremi değiştirdim iki faktörlü hesabı etkin hale getirdim sıkıntı olur mu acaba?

Merhaba, şifrenizi girmeden durumu fark etmeniz sayesinde herhangi bir sorun olmayacaktır. Bundan sonraki süreçlerde bu tarz mesaj ve maillerde göndereni, içeriği dikkatli bir şekilde incelemeden linklere tıklamamanızı tavsiye ederiz.

SS 21.07.2021

Merhabalar. Bana da geldi bu mesaj ve panikle bilgileri girdim. Sonrasında da hemen Instagram şifremi mail şifremi değiştirdim. Hem Instagram hem mailde iki aşamalı doğrulama koydum. Bir şey olur mu sizce?

Merhaba, hesabınızı korumak adına bizim de tavsiye ettiğimiz adımları uygulamışsınız. Bu durumda hesabınızı kontrol ederek ele geçirilip geçirilmediğini anlayabilirsiniz. Tekrar böyle bir durumla karşılaşmamak için gelen DM ve mailler detaylı kontrol etmeden hiçbir linke tıklamamanızı, bilgilerinizi kimseyle paylaşmamanızı öneririz.

Sevil 17.07.2021

Merhaba bana da geldi bu mesaj tıkladım linke maalesef giriş yaptım. Ama sizin paylaşımı okuduktan sonra şifreyi değiştim o hesabı engelleyip kendi hesabımı dondurdum. Sizce almışlar mıdır hesabımı?

Merhaba Sevil Hanım, hesabınızın şifresini değiştirmenizi, bu hesaba bağlı mail şifrenizi yenileyip Instagram adresiniz için iki aşamalı doğrulamayı aktif etmenizi öneririz. 

Rumuzsuz 16.07.2021

Bana da çok geliyor, ben de spam olarak direk şikayet ediyorum. En güzeli bence şikayet etmek böylece belki yollarına taş koyabiliriz.

Gökçe Gökçe 12.07.2021

Bana da geldi bu tarz bir mesaj engelledim direk

Kevser Sarıkaş 10.07.2021

Merhaba bana da böyle bir mesaj gelmiş, bir gönderimin altına yazılmış ben bir şey yapmadım ama tedirgin oldum ne yapabilirim?

Merhaba, öncelikle mesajı gönderen hesabın adını kontrol etmelisiniz. Muhtemelen bu iş için kullanılan ve gerçek olmayan bir hesaptır. Herhangi bir linke tıklamadığınız ve bilgilerinizi paylaşmadığınız için bir sorun yaşamazsınız. Ancak içinizin rahat etmesi için gönderinizin altından yorumu kaldırabilir ve  sosyal medya hesaplarınızda iki aşamalı doğrulamayı aktif ederek daha güvenli bir hale dönüştürebilirsiniz. 

Hatice K. 8.07.2021

Merhaba biraz önce buna benzer bir DM aldım. Linke tıkladım kullanıcı adı ve şifreyi girdim hesabı hacklediler ama bilgileri değiştirmelerine fırsat vermeden şifreyi değiştirip çift doğrulamayı aktifleştirdim ve hesabı dondurdum. Hesabım çalınır mı ?

Merhaba,  DM veya mail üzerinden gelen mesajlarla ilgili sorun yaşamamanız için mail yollanan hesapları, tıklamadan önce de linkleri çok dikkatli bir şekilde incelemenizi öneririz. Tüm bağlantılı hesaplarınızın şifrelerini değiştirerek hesabınızı tekrar güvenli bir alana dönüştürebilirsiniz. 

Meryem Maknst 6.07.2021

Merhabalar ben de böyle bir mesaj aldım. Linke tıkladım maalesef ama bilgilerimi girmedim. Bir sorun yaşar mıyım sizce?  

Merhaba, bu ve benzeri güvenilir olmayan hesaplarla kişisel bilgilerinizi paylaşmamanızı öneriyoruz. Güvenlik amaçlı şifrelerinizi güncelleyebilir ve iki aşamalı doğrulama yöntemlerini sosyal medya hesaplarınızda aktif hale getirebilirsiniz.

Şebnem 4.07.2021

Bana da az önce telif mesajı geldi. İlk başta sayfaya baktım, takipçi var ama gönderi hiç yok. Linke tıklayınca şifre bilgisi istemesi üzerine şüphelendim. Bu sayfayı şikayet etsem olur mu?

Merhaba, kimsenin mağduriyet yaşamaması adına güvenilir olmayan hesapların bildirimini yapmanız, kimsenin başına gelmesini istemeyeceğimiz bu durumlar için fayda sağlayacaktır.  

Aleyna 3.07.2021

Bana böyle bir mesaj Instagram'ın resmi hesabından geldi. Ne yapmam lazım?

Merhaba, Instagram’ın tüm resmi hesapları Instagram tarafından alınmış durumdadır bu nedenle dolandırıcıların kullandıkları adlarda mutlaka bir hata oluyor. Eğer gelen link instagram.com ‘dan farklı bir web sitesi ise kesinlikle o linke tıklamayın ve kişisel bilgilerinizi paylaşmayın!  

Büşranur Pekşen 2.07.2021

Bana da geldi bu yazı ve hesabımı aldılar. Nasıl geri alabilirim lütfen yardımcı olur musunuz?

Merhaba, mağduriyetiniz adına çok üzgünüz. Güvenlik sağlaması açısında kullandığınız tüm şifreleri güncellemenizi öneririz. Instagram'ın resmi hesabı üzerinden iletişime geçerek hesabınızı kurtarma konusunda yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Gülsün Sarı Utkan 29.06.2021

Bana da böyle bir telif hakkı mesajı geldi ve linke tıkladım. Şifrem, telefon numarası, mail değişmiş ve giremiyorum. Hesabım arkadaşlarda aktif görünüyor. Nasıl geri alabilirim yardımcı olur musunuz?

Merhaba, mağduriyetiniz için çok üzgünüz. Aynı şifreyi kullandığınız farklı platformlardaki tüm şifrelerinizi değiştirmenizi öneririz. Ayrıca, Instagramın resmi hesabı üzerinden iletişime geçerek hesabınızı nasıl kurtarabileceğiniz hakkında yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Zerrin Pehlivan 27.06.2021

Bu mesajı ben de aldım. Bilgileri doğrularken içime kurt düştü, makalenizi okudum ve çok panik oldum. Tekrar mesaj gönderilen hesabı kontrol ettim. Dediğiniz gibi Instagram olarak gelmiş, tam bir yanıltma.

Merhaba, içeriğimizden yararlanmanıza çok sevindik. Bu tarz veya benzeri hesaplardan gelen kötü niyetli mesajlara itibar etmemenizi ve kişisel bilgilerinizi paylaşmamanızı öneriyoruz. 

Aruz 9.06.2021

Mesajı az önce aldım. Sayfasını kontrol ettim, kullanıcı sayısının az olduğunu görünce dolandırıcı olduklarını anladım. O yüzden hiçbir yere tıklamadım ama engelledim. Engellemem sorun yaratır mı acaba bunu merak ettim.

Merhaba, güvenilir olmayan linklere tıklamamanızı ve kişisel bilgilerinizi paylaşmamanızı öneriyoruz.Kötü niyetli hesapların bildirimini yapmanız farklı kişilerin de mağduriyet yaşamaması adına fayda sağlayacaktır. 

Rozerin Temtek 7.06.2021

Bana da geldi bu mesaj ve hiç takipçisi yok linke bastığımda ise error veriyor bu haberi dikkate alarak onları engelleyeceğim inşallah dediğiniz gibi bir şey yoktur

Merhaba, içeriğimizin faydalı olmasına çok sevindik. Bu ve benzeri şekillerde yapılan dolandırma girişimlerine karşı DM üzerinden gelen mesajları incelemeden yanıt vermemenizi ve linklere tıklamamanızı öneririz.

Fatih Seyfioğlu 6.06.2021

Bana da böyle mesaj geldi DM den ne olabilir yardımcı olur musunuz?

Merhaba Fatih Bey, içeriğimizde belirttiğimiz gibi mesajdaki linkleri, gönderen hesabın adını dikkatle inceleyin. Eğer Instagram'ın kendi hesapları değilse itibar etmeyiniz. 

Bu Makale'yi Yararlı Buldunuz mu?

TOPLAM OY : 119
115 Evet / 4 Hayır

336740 Kez Görüntülendi