Instagram’da Yeni Dolandırıcılık Hilesi: “Hakkınızda Şikayetler Var, Linke Tıklayın Hakkınızda Yazılan Kötü Yorumları Okuyun!”

Instagram’da Yeni Dolandırıcılık Hilesi: “Hakkınızda Şikayetler Var, Linke Tıklayın Hakkınızda Yazılan Kötü Yorumları Okuyun!”

Instagram her geçen gün büyüyen ağıyla sosyal ilişkilerimizin temeline oturdu. Milyonlarca insanın aynı anda çevrimiçi bir şekilde etkileşime geçebileceği bu platform iyi niyetli kullanımların yanında birçok kötü niyetli kullanıcıya da fırsat doğurmuş oldu. Bu geniş sosyal etkileşim ağına bir şekilde sızarak kendilerine yol bulmaya çalışan bu kötü niyetli kullanıcılardan daha önce Instagram Telif Dolandırıcılığı içeriğimizde değinmiştik.

Şimdi ise çok benzer bir yöntemle farkı bir dolandırıcılık mesajını görmeye başladık. Bu mesajlar ise şöyle;

Merhaba, hakkınızda şikayet var bunları gördünüz mü? Birçok forum sitesinde ve platformda sizin adınıza şikayetler oluşturulmuş.

Şeklinde bir mesaj gönderilerek öncelikle iyi niyetli bir şekilde size haber veriliyormuş izlenimi yaratılıyor.

Bu mesajlarla oluşturulmak istenense sizi panikletmek ve hakkınızda yazılan bu şikayetlere ulaşmak istemenizi sağlamak. Mesajlar özellikle çok takipçili hesaplar tarafından çok dikkate alınıyor çünkü binlerce kişinin takip ettiği hesapların sahipleri beğeniyle olduğu kadar eleştiriyle de karşı karşıya kalıyor.

Hal böyleyken hakkında şikayet var, bir sürü kişi sizin hakkınızda kötü şeyler yazmış gibi bir mesaj almak kullanıcılarda bir korkuya, meraka yol açıyor. Böylece birinci aşama karşı taraf için başarıyla tamamlanmış oluyor.

İkinci aşamada sizin mesajı görüp dönmeniz bekleniyor. Eğer bu yorumlar nerede? Hangi platformda? Şeklinde bir cevap verirseniz size hemen burada şikayet edilmiş denip bir link gönderiyorlar. İşte esas dolandırıcılık da bu aşamada devreye giriyor.

Hakkında kötü yorumları görmek isteyen ve maalesef böyle bir dolandırıcılık yönteminden haberdar olmayan kullanıcılar da linke tıklayarak hemen habere ulaşmaya çalışıyor.

Ancak gönderilen linkler tamamen kurgulanmış linkler ve sizden Instagram adınızı yazmanızı istiyor.

Burada kullanıcı adını yazarak hakkındaki habere ulaşmaya çalışan kişiye bir sonraki adımda da şifre bilgileri sorularak hesabı ele geçirmeye çalışıyorlar.

Instagram, Facebook ve diğer tüm platformlar üzerinden denenebilecek bu yöntemde size yardım etmek için atılmış gibi görünen mesajlarla bir ağa çekilerek kandırılmaya çalışılıyor olabilirsiniz.

Buradan yola çıkarak yine belirtmek isteriz ki Instagram ve Facebook üzerinden yollanan ve tanımadığınız kişilerden gelen mesajlarda linklere tıklamayın ve sebebi ne olursa olsun kullanıcı adı, şifre bilgilerinizi kimse ile paylaşmayın.

Ayrıca sosyal medya hesaplarınızda 2 faktörlü doğrulmayı aktif ederek sizden habersiz hesabınıza yapılacak giriş denemelerinden haberdar olarak bu girişimleri de kolay bir şekilde engelleyebilirsiniz.

 

gulizar@saruhanweb.com

YORUM YAPIN

Güvenlik Kodu

Bu Makale'yi Yararlı Buldunuz mu?

TOPLAM OY : 4
4 Evet / 0 Hayır

149 Kez Görüntülendi