Instagram Dolandırıcılığı Tuzağına Düştüyseniz Bunları Mutlaka Kontrol Edin!

Instagram Dolandırıcılığı Tuzağına Düştüyseniz Bunları Mutlaka Kontrol Edin!

Sosyal medya, çoğumuzun günlük olarak aktif bir şekilde kullandığı, hem eğlendiği hem sosyalleştiği dijital bir ortam halinde. Ancak bu kadar kişinin bir arada olması ve fiziki bir görüşme ortamı olmadığı için aynı zamanda dolandırıcılıklara da en yatkın ortamdır. Instagram Telif Dolandırıcılığı içeriğimizde aktardığımız yöntem gibi çeşitli  yöntemler deneyen  siber suçlular, sosyal mecralardan oldukça büyük mağduriyetler doğurmaktalar. Çeşitli yöntemlerle sosyal medya hesapları üzerinden suç işleyen bu kişiler başkasının adına paylaşımlar yapmaktan, hesabınızı ele geçirmeye, kimlik bilgilerinize erişmeye kadar çok ciddi suçlar işleyebilmekteler.

Bu suçlulardan kaçmak içinse hesaplarımızı daha güvenli hale getirmek, olası yöntemlere karşı tetikte olmak gerekiyor. Kullandığınız sosyal platformun gizlilik politikalarını dikkatli bir şekilde incelemek, şifrelerinizi oluştururken dikkatli davranmak sosyal medyada güvenliğinizi korumak için ilk ve en önemli adımlar olacaktır.

Bu adımları daha yakından incelemek gerekirse

Sosyal Medya Hesaplarınızda Güçlü Parola Nasıl Oluşturulmalıdır?

 

Öncelikle 123… şeklinde ilerleyen, doğum tarihleri, isim geçen şifreleri artık rafa kaldırın ve olabildiğince uzak durmaya çalışın. Unutmayın, aklınıza kolay gelsin diye kullandığınız bu şifreler başkalarının da aklına bu kadar kolay gelebilir.

Farklı sosyal medya hesaplarında aynı şifreyi kullanma hatasına düşmeyin, bu olası bir saldırıda tüm hesaplarınızı kaybetmenize sebep olacaktır.

Şifreniz olabildiğince uzun olsun

İsim, sık kullanılan bir kelime kullanacaksanız yazım hatası ile kullanın

2 faktörlü kimlik doğrulamayı tüm hesaplarınızda aktifleştirin

Şifrenizi kimseyle hiçbir suretle paylaşmayın, hesabınızı size özel olduğu gibi şifreniz de size özeldir.

Şifre yöneticileri kullanın

 

Bu adımlar sosyal medya hesaplarınızı kişisel olarak korumaya almanız için en önemli adımlardır. Peki diyelim ki bunları yapmadınız ve hatta bir de bu dolandırıcılık yöntemlerinden herhangi birine inanarak hesabınız çalındı. Bu durumda neler yapabilirsiniz?

Instagram Dolandırıcılıklarının Mağduru Olduysanız Neler Yapmalısınız? Bu Dolandırıcılar Size Neler Yapabilir?

 

 Sosyal medya hesabınızın çalınması bir kimlik hırsızlığına maruz kaldırdığınız anlamına geliyor. burada paylaştığınız bilgileriniz, fotoğraflarınızın bir yabancının eline geçiyor ve bu bilgilerle yapabileceği şeyleri düşünmek bile hepimizi korkutmaya yetiyor!

Çalınan bilgilerinizle banka hesaplarınıza erişmeyi, spam mesaj ve maillerle çevrenizdekilere zararlı yazılımlar bulaştırabilirler, kimliğinizle sizmişsiniz gibi davranarak başka dolandırıcılıklar deneyebilirler.

Eğer siz de böyle bir durumla karşılaştıysanız ilk adımda mutlaka

Banka hesaplarınızı varsa kredi kartlarınızı varsa banka kredilerinizi kontrol edin. Hesaplarınızda sizden habersiz gelişen bir işlem varsa hemen bunu bankaya bildirin ve hesaplarınızı erişime kapatarak kullanımının durdurulmasını sağlayın.

Bunun dışında Instagram hesabınızda, mailinizde 2 aşamalı doğrulamayı aktif edin. 2 faktörlü doğrulama, hesabınızı sahip olduğunuz bir cihaza bağlayarak her giriş yapma teşebbüsünde bu cihaza da bildirim gitmesi ve onaylanması gerektiği anlamına gelir. Yani bir hesabınıza girebilmek için aynı zamanda size ait cihazı da ele geçirmeleri gerekeceği için hesabınızı ele geçirmeleri çok çok zor olacaktır.

 

gulizar@saruhanweb.com

YORUMLAR

Mehtap Kocabaş

Aynı mesajı ben de aldım ve maalesef doldurdum ,ama hemen şifremi değiştirdim ise yarar mı?

Merhaba, Instagram Dolandırıcılığı Tuzağına Düştüyseniz Bunları Mutlaka Kontrol Edin! başlıklı içeriğimizi inceleyerek neler yapabileceğinizi kontrol edebilirsiniz. 

Özgü Türkbaş

Bana da uygunsuz içerik paylaştınız, telif hakkı diye mesajlar geliyor ne yapmalıyım?

Merhabalar, öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyoruz. Instagram size mesaj atmaz, sadece ve sadece bildirim gönderir. Yani eğer bir telif ihlali yaptıysanız bunu size mesajla değil bildirimle gönderir. Mesaj yollayan hesapların kullanıcı adlarını inceleyin, büyük bir ihtimalle dolandırıcılardır. Hesapları engelleyip hiçbir linke tıklamayın ve çift aşamalı doğrulamayı sosyal medya hesaplarınızda ve mailinizde aktif edin. Bu şekilde hesabınızı korumaya almış olursunuz. 

YORUM YAPIN

Güvenlik Kodu

Bu Makale'yi Yararlı Buldunuz mu?

TOPLAM OY : 0
0 Evet / 0 Hayır

1017 Kez Görüntülendi