Instagram Dolandırıcılığı Tuzağına Düştüyseniz Bunları Mutlaka Kontrol Edin!

Instagram Dolandırıcılığı Tuzağına Düştüyseniz Bunları Mutlaka Kontrol Edin!

Sosyal medya, çoğumuzun günlük olarak aktif bir şekilde kullandığı, hem eğlendiği hem sosyalleştiği dijital bir ortam halinde. Ancak bu kadar kişinin bir arada olması ve fiziki bir görüşme ortamı olmadığı için aynı zamanda dolandırıcılıklara da en yatkın ortamdır. Instagram Telif Dolandırıcılığı içeriğimizde aktardığımız yöntem gibi çeşitli  yöntemler deneyen  siber suçlular, sosyal mecralardan oldukça büyük mağduriyetler doğurmaktalar. Çeşitli yöntemlerle sosyal medya hesapları üzerinden suç işleyen bu kişiler başkasının adına paylaşımlar yapmaktan, hesabınızı ele geçirmeye, kimlik bilgilerinize erişmeye kadar çok ciddi suçlar işleyebilmekteler.

Bu suçlulardan kaçmak içinse hesaplarımızı daha güvenli hale getirmek, olası yöntemlere karşı tetikte olmak gerekiyor. Kullandığınız sosyal platformun gizlilik politikalarını dikkatli bir şekilde incelemek, şifrelerinizi oluştururken dikkatli davranmak sosyal medyada güvenliğinizi korumak için ilk ve en önemli adımlar olacaktır.

Bu adımları daha yakından incelemek gerekirse

Sosyal Medya Hesaplarınızda Güçlü Parola Nasıl Oluşturulmalıdır?

 

Öncelikle 123… şeklinde ilerleyen, doğum tarihleri, isim geçen şifreleri artık rafa kaldırın ve olabildiğince uzak durmaya çalışın. Unutmayın, aklınıza kolay gelsin diye kullandığınız bu şifreler başkalarının da aklına bu kadar kolay gelebilir.

Farklı sosyal medya hesaplarında aynı şifreyi kullanma hatasına düşmeyin, bu olası bir saldırıda tüm hesaplarınızı kaybetmenize sebep olacaktır.

Şifreniz olabildiğince uzun olsun

İsim, sık kullanılan bir kelime kullanacaksanız yazım hatası ile kullanın

2 faktörlü kimlik doğrulamayı tüm hesaplarınızda aktifleştirin

Şifrenizi kimseyle hiçbir suretle paylaşmayın, hesabınızı size özel olduğu gibi şifreniz de size özeldir.

Şifre yöneticileri kullanın

 

Bu adımlar sosyal medya hesaplarınızı kişisel olarak korumaya almanız için en önemli adımlardır. Peki diyelim ki bunları yapmadınız ve hatta bir de bu dolandırıcılık yöntemlerinden herhangi birine inanarak hesabınız çalındı. Bu durumda neler yapabilirsiniz?

Instagram Dolandırıcılıklarının Mağduru Olduysanız Neler Yapmalısınız? Bu Dolandırıcılar Size Neler Yapabilir?

 

 Sosyal medya hesabınızın çalınması bir kimlik hırsızlığına maruz kaldırdığınız anlamına geliyor. burada paylaştığınız bilgileriniz, fotoğraflarınızın bir yabancının eline geçiyor ve bu bilgilerle yapabileceği şeyleri düşünmek bile hepimizi korkutmaya yetiyor!

Çalınan bilgilerinizle banka hesaplarınıza erişmeyi, spam mesaj ve maillerle çevrenizdekilere zararlı yazılımlar bulaştırabilirler, kimliğinizle sizmişsiniz gibi davranarak başka dolandırıcılıklar deneyebilirler.

Eğer siz de böyle bir durumla karşılaştıysanız ilk adımda mutlaka

Banka hesaplarınızı varsa kredi kartlarınızı varsa banka kredilerinizi kontrol edin. Hesaplarınızda sizden habersiz gelişen bir işlem varsa hemen bunu bankaya bildirin ve hesaplarınızı erişime kapatarak kullanımının durdurulmasını sağlayın.

Bunun dışında Instagram hesabınızda, mailinizde 2 aşamalı doğrulamayı aktif edin. 2 faktörlü doğrulama, hesabınızı sahip olduğunuz bir cihaza bağlayarak her giriş yapma teşebbüsünde bu cihaza da bildirim gitmesi ve onaylanması gerektiği anlamına gelir. Yani bir hesabınıza girebilmek için aynı zamanda size ait cihazı da ele geçirmeleri gerekeceği için hesabınızı ele geçirmeleri çok çok zor olacaktır.

 

gulizar@saruhanweb.com

YORUMLAR

Gökhan Yıldırım 7.05.2022

Linke tıklandığı takdirde bize ait şifre vs. Bilgiler istendiğini söylemişsiniz ancak ben linke tıkladığımda bende hiçbir şekilde bilgi alınmadı direk olarak beyaz bir sayfaya yönlendirildi itiraz talebiniz alınmıştır yazısıyla karşılaştıktan hemen sonra e postama hesabıma tanınmayan bir cihazdan giriş yapılmaya çalışıldığına dair mail geldi.  O an anladım zaten hesabımın çalındığını hemen hesabıma girdim ancak çıkışınız yapıldı uyarısıyla karşılaştım.  Tekrar girmeye çalıştığımda tüm bilgilerin değiştiğini fark ettim ve hesabıma bir daha ulaşamadım ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulaması da aktifti ama yine de çaldılar. aynı esnada iki faktörlü kimlik doğrulamasının kapatıldığına dair bir mail daha aldım. Yani adamlar artık aşmış hiçbir güvenlik sistemi engel olamıyor her şeye rağmen çalındı hesabım geliştirmişler kendilerini anlayacağınız. Hikaye paylaşmışlar bir sürü işte borsadan biri yardımıyla şu kadar kar elde ettim size de kazandırabilirim para gönderirseniz diye bide iban bırakmışlar. Savcılığa suç duyurusunda bulundum ancak sonuç alacağımı da sanmıyorum olan benim hesaba oldu yani.

Merve Aydın 27.11.2021

Merhabalar bana da aynı şekilde mesaj geldi ve bir an panikle tıkladım ama iki faktörlü koruma etkindi ve sadece hesabımın adını ve şifresini girdim ne yazık ki ama sonrasından herhangi bir sayfa açılmadı telefonuma doğrulama mesajı geldi ama hiçbir yere girmedim yine de hesabım çalınmış olabilir mi?

 

Merhaba Merve Hanım, hesabınızın şifre bilgilerini paylaştığınız için herhangi bir şey söylemek zor. İki faktörlü doğrulama ile gelen mesajı onayladıysanız eğer hesabınıza giriş yapılmıştır. Eğer onaylamadıysanız şifrelerinizi değiştirip hesabınızı korumaya alabilirsiniz.

Ayşe Nur 24.10.2021

Bana da geldi ve bir an panikle bilgilerimi doldurdum sonra fark edip hemen şifremi değiştirdim ve hesabımı dondurdum bir şey olur mu?

Merhaba, Ayşe Nur Hanım, şifre bilgilerinizi paylaştığınız için hesabınızın güvenliği konusunda net bir şey söylemek doğru olmaz. Hesabınızı dondurmak yerine mail adresinizi kontrol edip şifrelerinizi değiştirdikten sonra 2 faktörlü doğrulamayı aktif edebilirsiniz. 

Kübra Keser 30.09.2021

Bana da mesaj geldi bende tüm aşamaları yaptım, şifreyi değiştirmeyin yoksa kalıcı olarak kapanır yazıyordu,fark ettim hemen şifremi değiştirdim, onlar hesabıma yine ulaşabilir mii acaba?

Merhaba Kübra Hanım, Instagram Dolandırıcılığı Tuzağına Düştüyseniz Bunları Mutlaka Kontrol Edin! başlıklı içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz. Orada bu aşamadan sonra nelere dikkat etmeniz gerektiğine  yer veriliyor.

Özgü Türkbaş 30.08.2021

Bana da uygunsuz içerik paylaştınız, telif hakkı diye mesajlar geliyor ne yapmalıyım?

Merhabalar, öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyoruz. Instagram size mesaj atmaz, sadece ve sadece bildirim gönderir. Yani eğer bir telif ihlali yaptıysanız bunu size mesajla değil bildirimle gönderir. Mesaj yollayan hesapların kullanıcı adlarını inceleyin, büyük bir ihtimalle dolandırıcılardır. Hesapları engelleyip hiçbir linke tıklamayın ve çift aşamalı doğrulamayı sosyal medya hesaplarınızda ve mailinizde aktif edin. Bu şekilde hesabınızı korumaya almış olursunuz. 

Mehtap Kocabaş 22.08.2021

Aynı mesajı ben de aldım ve maalesef doldurdum ,ama hemen şifremi değiştirdim ise yarar mı?

Merhaba, Instagram Dolandırıcılığı Tuzağına Düştüyseniz Bunları Mutlaka Kontrol Edin! başlıklı içeriğimizi inceleyerek neler yapabileceğinizi kontrol edebilirsiniz. 

YORUM YAPIN

Güvenlik Kodu

Bu Makale'yi Yararlı Buldunuz mu?

TOPLAM OY : 10
9 Evet / 1 Hayır

8541 Kez Görüntülendi