Instagram'da Mağaza Açmak

Instagram'da Mağaza Açmak

Instagram, günümüzün en çok kullanılan sosyal medya araçlarından biridir. Güvenilir araştırma firmalarının elde ettiği sonuçlara göre;

Türkiye nüfusunun % 74’ü internet kullanıyorken bunların % 54’ü gibi azımsanmayacak bir çoğunluğu sosyal medya kullanıyor. Bu sosyal medya hesaplarında ise birince sırada Youtube varken ikinci sırayı Instagram alıyor.

Bu kadar çok insanın bu kadar çok vakit geçirdiği bir platform olan Instagram’da artık insanların sosyal hayatlarının yanında bireysel veya kurumsal işlerini göstermek için de tercih ettikleri bir ortam oldu.  Burada kendi hayatlarıyla birçok insanın sevgisini kazanan ve takip edilen influencerların dışında kendi sektöründe yaptığı işleri mahallesi, şehriyle kısıtlı kalmadan tüm ülkeye hatta dünyaya yaymak isteyen kurumlar da Instagram’da varlık göstermeye başladı.

Kurumların bu sosyal medyada sergiledikleri var olma çabaları kimisi için amatör paylaşımlarla sınırlı kalsa da kimileri için profesyonel sosyal medya yönetimi yapan dijital ajanslarla bir şölene dönüşmektedir.  Belli bir standartta ilerleyen tasarımlar, kullanılan renkler ve özgün içeriklerle sürdürülen sosyal medya paylaşımları bu paylaşımların reklam ile desteklenmesi, kurumları daha çok kişiye daha kolay yollardan ulaştırmaktadır.

Sosyal medyada günlük paylaşımları, linkli yönlendirmeleri ile potansiyel müşterilerini satış için web sitelerine yönlendiren kurumsal firmalara, Instagram’ın son güncellemesi ile çok daha kolay bir alan oluşturdu. Instagram alışveriş (shopping) özelliği!

Bu özellik;

Instagram Shopping; hâlihazırda bir e-ticaret sitesi olan firmaların ürünlerini Instagram üzerinden kolay bir şekilde satmalarını sağlayan bir özeliktir.  Malum Instagram son dönemlerde yaptığı güncellemelerle Keşfet bölümünü istediğiniz şekilde kullanabilme şansı tanıdı kullanıcılara. Nasıl mı? Derseniz;

Instagram’a girdiğinizde Keşfet’te önceleri beğendiğiniz gönderilere benzer sayfalara, daha önce baktıklarınıza, ortak arkadaşınız olan kişilere yer verirken şimdi burada çeşitli seçenekler sunmaya başladı. Bu seçenekler, üst menüde;

IGTV, Seyahat, Mimari, Dekorasyon, Sanat, Yemek, Stil, TV ve Filmler, Kendin Yap, Müzik, Spor, Güzellik olarak karşımıza çıkarken

Alt Menüye eklenen Mağaza seçeneğinde instagramda satış yapan ve mağazası olan firmaları kolayca bulabiliyor, öne çıkan ürünlerini, kampanyalarını görebiliyorsunuz.

Böyle bir özellik varken de tüm e-ticaret siteleri bu düzenlemeyi kullanmak için çalışmalara başladı

Siz de kendi ürünlerinizi Instagram üzerinden mağaza oluşturup satmak istiyorsanız bunun için siz yol göstermek isteriz.

Gelin birlikte bu özelliği derinlemesine inceleyelim.

 

Instagram Alışveriş Özelliği

 

Instagram alışveriş özelliği, herkesin istediği ürüne kolayca ulaşabileceği bir alan oluşturmuştur.  Ancak bu özellik öyle herkesin kullanabileceği bir özellik değildir. Öncelikle bir takım şartları karşılayıp bunları da bildirmeniz gerekir.

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

 

Instagramın alışveriş özelliğini aktif etmeniz için izlemeniz gereken adımlar;

 

  • Öncelikle ilk adım olarak Facebook ile Instagram hesabınızı birbirine bağlamanız gerekir
  • İkinci olarak da hesabınızı işletme hesabına çevirmelisiniz
  • Üçüncü ve belki de en önemli kriter ise bir e-ticaret siteniz veya bir e-ticaret sitesinde aktif mağazanız olması gerekir.
  • Ürünleriniz e-ticaret sitesine eksiksiz bir şekilde yüklenmelidir. Burada kendinize örnek olarak Google Merchant’ı alabilirsiniz.
  • Facebook Business Manager’da bir işletme oluşturun ve burada bir katalog oluşturun
  • Katalogdaki ürünleriniz mutlaka tam ve eksiksiz olarak girilmelidir.
  • Son adım olarak Alışveriş Özelliğini Aktif Et deyin ve hesabınızın incelenip onaylanmasını bekleyin.
  •  

Bu adımları tamamladıktan sonra Instagramda mağazanızı yönetmek artık çok kolay!

Instagram Mağaza Ürün Ekleme

 

Artık Instagramınıza ürün yüklerken bu ürünün mağazada görülmesi için yapılacaklar;

  • Yüklemek istediğiniz görseli seçin
  • Ürün Etiketle seçeneğine tıklayın ve ürününüzü ekleyin

 

İşte bu kadar! Artık ürünlerinizi Instagram üzerinden binlerce insana kolayca ulaştırabilirsiniz.

 

gulizar@saruhanweb.com Eklenme Tarihi : 17.11.2020

YORUMLAR

Kaan Tuzcu 21.03.2021

Yararlı içerik için çok teşekkürler. Instagram'da mağaza açtıktan sonra satışlarını artırmak isteyenler için ben de ipuçları veriyorum.

Busenur Şare 17.02.2021

Bu adımları izledikten sonra satış yaptığım ürünlerin vergisi otomatik mi kesilecek?

YORUM YAPIN

Güvenlik Kodu

Bu Makale'yi Yararlı Buldunuz mu?

TOPLAM OY : 26
20 Evet / 6 Hayır

20553 Kez Görüntülendi